Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zwolnienia grupowe: jak przeprowadzić je zgodnie z prawem?

05 września 2024 | Kadry i Płace | Angelika Stańko Urszula Wójcik

Przed uruchomieniem procedury zwolnień grupowych pracodawca powinien ustalić m.in. planowaną liczbę zwalnianych osób i akceptowalne w orzecznictwie sądowym kryteria doboru pracowników do zwolnienia.

Zgodnie z oficjalnymi danymi urzędów pracy, w ostatnich miesiącach można zaobserwować tendencję do masowej redukcji zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawców. Dla przykładu urząd pracy w Warszawie podał, że tylko w maju 2024 r. o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych poinformowały cztery podmioty w odniesieniu do 178 pracowników. Powody restrukturyzacji bywają różne. Wśród nich są m.in. długofalowe skutki inflacji, rosnące koszty energii elektrycznej oraz znaczący wzrost płacy minimalnej przekładający się na wyższe koszty pracy.

Procedura zwolnień grupowych przewidziana w przepisach prawa jest skomplikowana. Prawidłowe jej przeprowadzenie pozwala jednak pracodawcom uniknąć negatywnych skutków związanych z restrukturyzacją i łagodzi konsekwencje utraty pracy przez pracowników.

Kiedy obowiązuje procedura

Zwolnienia grupowe to sformalizowana procedura, uregulowana w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, popularnie nazywanej ustawą o zwolnieniach grupowych (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 61).

Pracodawcy są zobowiązani uruchomić ją, jeśli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

∑ 10 pracowników – gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

∑...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12968

Wydanie: 12968

Spis treści
Zamów abonament